
Agdering Topplederforum 19. mai 2026
Agdering samlet tirsdag 19. mai toppledere fra næringsliv, offentlig sektor og akademia til vårens Topplederforum hos Statsforvalteren i Agder på Fløyheia i Arendal. Temaet var tydelig: Hvordan lede når verden rundt deg endrer seg raskere enn strategiene rekker å bli oppdatert? Kvelden bød på førstehåndserfaringer fra et flyselskap midt i geopolitisk turbulens, et direkte blikk på hva AI-revolusjonen betyr for ledere allerede nå, og en Agder-modell som stiller nye krav til samspillet mellom næringsliv og myndigheter.
Statsforvalter Gina Elisabeth Lund ønsket velkommen og satte tonen for kvelden med en påminnelse om at Agder har både arenaene og viljen til å møte usikkerhet, men at det krever at regionen bruker dem.
Eivind Roald, administrerende direktør i Norse Atlantic Airways, åpnet det faglige programmet med et innlegg om hvordan energisjokk, geopolitikk og skiftende handelsvilkår treffer norsk næringsliv i dag. Roald tok utgangspunkt i sine egne erfaringer fra en bransje der marginer er knappe og geopolitiske endringer slår direkte inn i driftsregnskapet. Han tegnet et bilde av en verden der forutsigbarhet har blitt en knapp ressurs, og der evnen til å tilpasse seg raskt skiller de robuste virksomhetene fra resten.
Silvija Seres, teknologiekspert og styremedlem i Technorocks, fulgte opp med et ærlig og direkte innlegg om hva kunstig intelligens betyr for ledere og virksomheter akkurat nå. Seres la ikke skjul på at AI-revolusjonen allerede er i gang og at den krever handling på alle nivåer i organisasjonen. Hun presenterte et rammeverk der lederskap, teknisk kompetanse og ansattes engasjement må spille sammen, og viste hvordan AI ikke bare er et teknologiskifte, men et strategisk veiskille. Budskapet var tydelig: dette er muligheter du som leder ikke har råd til å gå glipp av.
Knut Berg, fagdirektør for totalberedskap hos Statsforvalteren i Agder, tok forsamlingen gjennom det endrede sikkerhetsbildet i Europa – fra annekteringen av Krim i 2014 via fullskala krig i Ukraina til dagens sammensatte trusselbilde med sabotasje, cyberangrep og mer spissede trusselvurderinger. Med utgangspunkt i Totalberedskapskommisjonen og Meld. St. 9 viste Berg hvordan næringslivet nå er en integrert del av totalforsvaret, og hva det betyr i praksis: tidlig involvering i planverk og øvelser, styrket forsyningssikkerhet gjennom offentlig-privat samarbeid, og en forventning om at toppledere kjenner sin rolle når det gjelder.
Berg presenterte også den konkrete Agder-modellen, et kursopplegg ved Kjevik som over fire dager tar ledere gjennom roller og oppgaver innen totalberedskap, den nye verdensordenen, næringslivets rolle i totalforsvaret og viktige medspillere på Agder.
I en påfølgende samtale mellom Knut Berg og Morten Aa Djupvik, administrerende direktør i ASKO Agder, ble Agder-modellen belyst fra et virksomhetsperspektiv. Djupvik delte hvordan ASKO, som en sentral aktør i forsyningskjeden, forholder seg til de nye forventningene fra myndighetene, og hva det betyr å operasjonalisere beredskap i den daglige driften. Samtalen synliggjorde at det ikke bare handler om planer og dokumenter, men om kultur, kapasitet og konkret samhandling mellom offentlig og privat sektor.
Etter pausen samlet konferansier Peter Skovholt Gitmark et panel for kveldens sentrale samtale: Hva kjennetegner virksomheter som kommer styrket ut av urolige tider? Per Arnstein Aamot (Dyreparken), Nils Gjelsten (Glencore Nikkelverk) og Knut Hoven (Å Energi) delte erfaringer fra svært ulike bransjer, men med flere fellestrekk. Evnen til å handle raskt, bygge tillit internt og holde strategisk retning i perioder med høy usikkerhet gikk igjen som sentrale tema.
Sunniva Whittaker, rektor ved Universitetet i Agder, avsluttet det faglige programmet med en refleksjon fra akademia. Hun løftet blikket mot hva dagens omveltninger, fra geopolitikk til kunstig intelligens, betyr for fremtidens ledere og de kandidatene universitetet utdanner. Whittaker pekte på at evnen til å navigere kompleksitet, tenke kritisk og samarbeide på tvers av faggrenser vil bli enda viktigere i årene som kommer.
Daglig leder i Agdering, Ingvild Jensen, takket alle som hadde bidratt. Hun understreket at kvelden hadde vist nettopp det Agdering handler om: å bygge bro mellom næringsliv, offentlige institusjoner og kunnskapsvirksomheter og bruke den samlede kraften på Agder til å stå sterkere i en tid preget av usikkerhet. Jensen pekte også fremover og inviterte til neste Topplederforum 25. november 2026.
Kvelden ble avrundet med tapas og uformell mingling, en påminnelse om at noen av de viktigste samtalene skjer mellom innleggene.